מנגל ארגנטינאי

 

ארגנטינה היא אחת המדינות בעולם הצורכת בשרים והיא מהכבדות בעניין. כלומר, מנגל היא ספורט לאומי בארגנטינה, אולי למי שלא אוהב ובטח שיגיד שהאוכל הברזילי טוב יותר. אל תעליבו את הבשר הארגנטינאי, אם אתם אוהבים את עצמכם. מרבית צליית בשר בארגנטינה נעשה בנתחים גדולים, מבשר בקר, הצורכים שעות צלייה ארוכות. לאור זאת מנגל ארגנטינאי שמקובל ביותר הוא פריז'ה גריל ארגנטינאי באיכות גבוהה.

מה שונה מנגל ארגנטינאי מאחרים?

מנגל ארגנטינאי שונה ממנגלים אחרים בכך שיש אפשרות צליית בשר בטמפרטורות שונות וזאת על ידי המנגנון המותקן במנגל שמגביה את רשת המנגל וכך הוא מאפשר הרחקת או הקרבת הבשר למקור החום. בנוסף יש במנגל ארגנטינאי גם אפשרות סילוק של השומנים או הנוזלים מחום הצלייה דבר שמפחית את כמות העשן. לצורך ניקוז נוזלים יש מנגנון מחובר לרשת שגורם לנוזלים להתנקז בתעלה מותאמת.

* יש מספר סוגים של מנגל ארגנטינאי. פריז'ה מאבני שמוט, פריז'ה מטבחון, פריז'ה נטו ופריז'ה אישית. לכל אחד יש יתרונות וחסרונות וכל אחד שרוכש מנגל ארגנטינאי בוחר את המתאים לו ביותר, ולכמות הבשר החביבה עליו.

* יש גדלים שונים של מנגל ארגנטינאי יש גריל מאבן ומברזל. יש תוצרת הארץ ויש מחול. כל מנגל ארגנטינאי מתומחר בהתאם לחומר ממנו הוא עשוי והגודל.

* אפשר לבנות מנגל ארגנטינאי בשיטת עשה זאת בעצמך. את החלקים בצירוף שרטוט, אפשר לקנות בחנות המוכרת אביזרים לבניית מנגלים. יש סיפוק גדול בבניית מנגל ארגנטינאי בשיטה זו. גאוות בעל המנגל גדולה יותר מאשר בעת רכישת מנגל מוכן.

ומה עם ישראלים ארגנטינאים?

אף שארגנטינה ידועה צורכת בשר היא רק במקום השלישי בדירוג העולמי. את המקום הראשון תפסה אוסטרליה, אחריה ארה"ב, ישראל ממוקמת במקום הרביעי והמכובד מקום אחד אחרי ארגנטינה. סוגי הבשר הנכללים ברשימת אוכלי בשר הם חזיר, כבש, בקר ועוף. ישראל נמצאת במקום גבוה בגלל צריכת העוף הגדולה בארץ. העוף בארצות אחרות תופס מקום רק אחרי בשר החזיר והבקר. בשר חזיר ובשר בקר במדינות רבות זול יותר מבשר העוף.

בקיבוצים בהם רוב החברים הם יוצאי ארגנטינה יש מספר מנגלים בכל מיני מקומות בקיבוץ שבאירועים כלל קיבוציים מופעלים בו זמנית. ישנן בארץ מספר מסעדות המציעות לקהל הסועדים שלהם מאכלים ארגנטינאיים ובין היתר גם אסדו ונתחי בשר גדולים הנצלים על המנגל שעות ארוכות. לכל אחת מהמסעדות יש מנגל ארגנטינאי שכל השבוע מנוצל להכנת בשרים לקהל הסועדים.